رومیکو ( رویان مهر صنعت )

ارائه دهنده خدمات جامع فنی و مهندسی

035-35246470

کنترل کننده های دور موتور

اینورتر چیست؟

درایو یا اینورتر فرکانس متغییر و یا کنترل کننده دور موتور برای تنظیم دور الکتروموتورهای Ac استفاده میگردد.

اینورتر ها وظیفه “ کنترل دور موتور ” را بر عهده دارند.

کنترل کننده های دور موتور قادرند دور موتور را از صفر تا دور نامی موتور و حتی درصدی بالاتر بطور پیوسته تغییر دهند.

کاربرد اینورتر:

 اینورتر ها میتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمایند (soft start & soft stop).

زمان استارت و استپ را میتوان بدقت تنظیم نمود (acceleration & deceleration).

این زمانها میتوانند کسری از ثانیه و یا صدها دقیقه باشد.

مزایای استفاده از کنترل کننده های دور موتورهای الکتریکی:

1- عمر مفید بالا (به دلیل استفاده از مدارات الکترونیک قدرت)

2- توانائی درایو در بازگرداندن انرژی مصرفی در ترمزهای مکانیکی و یا مقاومت های الکتریکی به شبکه

3- کاهش جریان راه انداز کشیده شده از شبکه (جریان راه اندازی کمتر از ۱۰ درصد جریان نامی می شود)

4- کاهش مصرف انرژی در سیستم های دارای فن (در گذشته با وجود موتور های دور ثابت، کنترل جریان سیال با دمپرها صورت می گرفت)

5- کاهش تنش های الکتریکی (به دلیل راه اندازی و توقف نرم) و در پی آن کاهش تنش های مکانیکی و این خود باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شود.

6- افزایش دامنه تغییرات ممکن برای سرعت موتور نسبت به روش های مکانیکی

7- اضافه شدن امکانات نرم افزاری برای مدیریت عملکرد کنترل دور

کاربرد موتورهای AC در صنعت رو به فزون است بطوریکه در ۷۰ تا ۸۰ درصد کاربردهای صنعتی از موتورهای AC استفاده می شود. همزمان با پیشرفت و فزونی کاربرد موتورهای AC، تکنولوژی درایو AC نیز دستخوش تغییرات شگرفی شده اند، بطوریکه دریواهای AC قابلیت موتورهای AC را تکمیل کرده اند در کاربردهای صنعتی غالباً می خواهیم که موتورها در سرعت و گشتاور دلخواهمان کارکنند، بنابراین برای کنترل سرعت و گشتاور موتور از درایو استفاده می کنیم. این درایوها تجهیزاتی هستند که از قطعات الکترونیکی مانند : تریستورها، IGBT و ... ساخته شده اند که از آنها برای کنترل ولتاژ یا کنترل فرکانس استفاده می شود. علاوه براین در کاردبرهایی مانند جرثقیل ها، آسانسورها و ... که عدم وجود ضربه در راه اندازی و توقف موتور از اهمیت ویژه ای برخورداراست، استفاده از درایو اجتناب ناپذیر می شود.

نکته مهم این است که خروجی اینورتر ها را می‌توان توسط تقویت کننده ها به سطح ولتاژ و فرکانس دلخواه تغییر داد که از این خاصیت می‌توان در کنترل دور الکتروموترو ها استفاده کرد. همچنین خروجی اینورتر ها به صورت موج مربعی می‌باشد که به همین دلیل هارمونیک شبکه را دچار مشکل می‌کند.

کاهش مصرف انرژی با استفاده از درایو های AC:

اینورتر به صورت هوشمند میزان بار وارده به موتور را تشخیص داده و متناسب با همان بار به موتور جریان می دهد و این جریان در بسیاری از مواقع از جریان نامی موتور کمتر است.

به دلیل آنکه موتور یک بار راکتیو روی شبکه دارد چنانچه از درایو برای راه اندازی و کنترل موتور استفاده گردد چون درایو دارای یک بانک خازنی می باشد این بار راکتیو را جبران می نماید و تنها بار اکتیو را از شبکه برق مصرف می نماید بنابراین جریان مصرفی بسیار کاهش می یابد.

در بسیاری از کاربرد ها انرژی زیادی برای راه اندازی لازم است موتور انتخاب شده را با توان بالاتری انتخاب می کنند، بنابراین میزان جریان زیادتری هم در حین کار از شبکه استفاده می کند چنانچه از اینورتر استفاده شود اینورتر به صورت کاملا اتوماتیک این جریان را در حین راه اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین کار به مقدار لازم کاهش می دهد بنابراین به طور کلی هزینه برق مصرفی کاهش چشم گیری خواهد داشت.

در بسیاری از کاربردها به هنگام راه اندازی موتور جریان بسیار بالایی از شبکه می کشد و موجب کاهش ولتاژ شبکه و ایجاد صدماتی به تاسیسات برق رسانی و سایر دستگاه ها میگردد. این جریان به 6 برابر جریان نامی موتور میرسد که بسیار نا مطلوب می باشد چنانچه از اینورتر استفاده شود این اضافه جریان بسیار اندک خواهد شد (حد اکثر 0.2 برابر) به طور مثال اگر یک موتور با جریان نامی 10 آمپرکار کند در هنگام راه اندازی این جریان به 60 آمپر می رسد و در صورت استفاده از اینورتر این جریان به حداکثر 12 آمپر میرسد. کاهش جریان موتور به صورت اتوماتیک در هنگامی که بار موتور کم می شود. این قابلیت به غیر از کاهش هزینه برق مصرفی موجب افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد.

امکان استفاده از برق تکفاز 220 ولت به جای سه فاز 380 ولت برای راه اندازی موتور سه فاز حداکثر باتوان 2.2 KW به این معنا که میتوان با برق خانگی یک موتور سه فاز را کاملا به صورت عادی راه اندازی نمود.

در پمپ ها و فن ها میزان دبی با سرعت موتور مناسب است. اما توان مصرفی با مکعب سرعت تناسب دارد و مثلا اگر دور موتور به میزان 50% کاهش یابد آنگاه توان مصرفی لازم 12.5 % خواهد بود و این به مفهموم 87.5 % صرفه جویی در انرژی است.

از ویژگی های درایو صنعتی:

1. بالا بردن عمر دستگاه

2. كاهش جريان راه انداز كشيده شده از شبكه (جريان راه اندازي كمتر از ۱۰ درصد جريان نامي مي شود)

3. كاهش مصرف انرژي

4. كاهش تنش هاي مکانیکی (به دليل راه اندازي و توقف نرم) که اين باعث كاهش هزينه هاي تعمير و نگهداري مي شود

5. اضافه شدن امكانات نرم افزاري براي مديريت عملكرد كنترل دور

 انواع اینورتر از نظر ورودی کدامند؟

از نظر ورودی اینورترها به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می گردند. البته خروجی همه آنها سه فاز است. برای اینورترهای با توان بالای 3 اسب فقط از ورودی سه فاز استفاده می گردد .

انواع اینورترها از نظر کاربرد کدامند؟

از نظر کاربرد اینورترها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. برای راه اندازی پمپ ها، فن ها،آسانسور،جرثقیل، نوارهای نقاله ، دستگاههای اکسترودر و…… از اینورتراستفاده می شود. برای پمپ و فن از اینورترهای با گشتاور متغیر و برای آسانسورونوار نقاله و جرثقیل از اینورتر با گشتاور ثابت و برای اکسترودرها از اینورتر با فیدبک PG بهره برداری میکنند .

از جمله کاربردهای درایوها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. صنایع نساجی
  2. خودرو سازی
  3. نوارنقاله ها
  4. پمپهای آب
  5. سانتریفیوژهای آزمایشگاهی
  6. ماشینهای برقی و هیبرید
  7. انواع ماشینهای برش
  8. سی ان سی ها (CNC)

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.