رومیکو ( رویان مهر صنعت )

ارائه دهنده خدمات جامع فنی و مهندسی

035-35246470

یک انکودر دارای چه قابلیت هایی می باشد؟

انکودر ها برای تعیین موقعیت دقیق در اتوماسیون صنعتی بسیار مناسب هستند. انکودرهای کمپانی sick میزان دقیق rmp ، سرعت و شتاب را اندازه می گیرند. انکودرهای نوری با رزولوشن بالا و انکودرهای مغناطیسی بسیار قوی به خوبی یکدیگر را کامل می کنند و در کاربرد های پیچیده امکان اندازه گیری دقیق را فراهم می کنند . اندازه گیری عموما به دو صورت چرخشی و خطی تقسیم می شوند. در حالیکه انکودرهای چرخشی حرکات چرخشی را اندازه گیری می کنند، انکودرهای خطی به عنوان مثال موقعیت یا همزمانی را در حرکات خطی کنترل می کنند. انکودرهای چرخشی به صورت انکودرهای افزایشی و مطلق وجود دارند. انکودرهای wire drow و انکودرهای خطی دارای المان اندازه گیری در تکنولوژی اندازه گیری خطی بکار می روند. این رده محصولات همچنین سنسورهای شیب را در بر میگیرد که قابلیت شناسایی غیرتماسی زوایا را در یک یا دو محور مقدور می سازد.

 

انکودر افزایشی

انکودرهای افزایشی اطلاعاتی را در مورد موقعیت، زاویه، و تعداد چرخش ارائه می دهند. این اطلاعات بوسیله تعداد پالس در هر چرخش بدست می آیند که انکودر برای هر چرخش به واحد کنترل منتقل می کند. موقعیت فعلی را می توان با شمارش این پالس ها توسط واحد کنترل مشخص کرد. انکودرهای افزایشی به لطف تطبیق پذیریشان می توانند بخوبی در کاربرد های مختلف در کارخانه، تجهیزات و اتوماسیون سیستم تنظیم شوند. برای مثال، انکودرهای خطی اطلاعاتی را در مورد جهت حرکت و سرعت ماشین های محرک اتوماتیک فراهم می کنند. انکودر را میتوان مستقیما بر روی موتور کار گذاشت یا روی یک محور یا چرخ گردان تعبیه نمود.

 

انکودرهای مطلق

انکودرهای مطلق حرکت چرخشی شافت را از لحاظ زاویه خاص ثبت می کنند. برای اینکار، یک الگوی کد منحصر به فرد  به هر افزایش زاویه اختصاص داده می شود. تعداد الگوهای کد موجود به ازای هر چرخش، رزولوشن را تعیین می کند. هر الگو کد مرجع منحصر به فردی را تشکیل می دهد و بنابراین موقعیت مطلقی را ارسال می کند. بسته به نوع واسط ، اطلاعات اضافی مانند سرعت یا داده های تشخیصی نیز ممکن است فرستاده شوند. انکودرهای مطلق برای ثبت مطلق حرکات چرخشی افقی یا عمودی در کارخانه یا اتوماسیون اجرایی و موارد بیشتر بکار می رود. به عنوان مثال، انکودرهای مطلق موقعیت دقیق گریپر در سیستم های پالتایزر را مشخص می کنند.

 

 

انکودر safety

با اتصال به واحد ارزیابی امنیتی، میتوان از انکودرهای افزایشی برای تکمیل عملکردهای ایمنی طبق استاندارد IEC 61800-5-2 استفاده کرد. انکودرهای safety را می توان برای محدوده بسیار گسترده ای از کاربردها در کارخانه و اتوماسیون صنعتی بکار برد. در مورد ماشین آلات ثابت، اندازه های مکانیکی مانند درها غالبا کاربر را از محیط خطر جدا می کنند. هنگام انجام تعمیر و نگهداری، مانیتورینگ با احتمال ایجاد جرائت سرعت ماشین را کم می کند که به اپراتور اجازه می دهد بصورت دستی در منطقه خطر مداخله کند. بسته به زمینه کاربرد، انکودرهای safety برندsick   به صورت facemount  و یا servo flamye  و blind hollow shaft  و یا  through hallow  هستند.

 

انکودرهای  wire draw     

انکودرهای wire draw ترکیبی از مکانیزم سیمی و افزایشی هستند. آنها چرخش محور را که متناسب با طول است ثبت و داده های مرتبط را فراهم می کنند. اینکار تعیین موقعیت را در مسیرهای اندازه گیری خطی ممکن می سازد. انکودرهای wire draw از کمپانی SICK اینتر فیس های گسترده ای جهت کاربرد در محیط های صنعتی چالش برانگیز را فراهم می کنند. قطعات غالبا در سطوح مختلفی در فرایندهای تولیدی مثلا در صنعت خودرو منتقل می شوند. برای این منظور از بالابرها استفاده می شوند و سکوهایشان باید در موقعیت دقیقی نسبت به سطح هدف قرار گیرند. این موقعیت یابی در ابتدا توسط انکودرهای wire draw انجام می شود.

 

انکودر خطی

انکودر خطی از یک سنسور تشکیل شده که به عنوان  read headو مقیاس مرجع عمل می کند. آنها موقعیت هایی را به شیوه بدون سایش به خاطر اصل غیرتماسی عملیات مشخص میکنند. سیستم های compact با رزولوشن بالا یا راه حل های پیچیده با طول اندازه گیری بالا(تا ۱۷۰۰ متر) محدوده وسیعی از اپلیکیشن ها را در بر میگیرند . تقریبا در تمام قسمت تدارکات جرثقیل ها کاربرد دارند . انکودرهای خطی واگن را روی جرثقیل قرار می دهند و خود سیستم مسیر جرثقیل را تعیین میکنند.

 

انکودر غلطکی

سیستم های اندازه گیری غلطکی از چرخی استفاده میکنند تا حرکات خطی را ثبت کنند و آنها را برای سرعت یا مقادیر موقعیت تبدیل میکنند. برای مثال وقتی با دستگاه های چاپگر بکار میروند، انکودرهای غلطکی سرعت رسانه چاپ را دنبال کرده و اطلاعات کلیدی در مورد موقعیت درست برای چاپ و کیفیت تصویر چاپ شده فراهم میکنند. دقت در سرعت ثبت کیفیت چاپ را تعیین می کند.

 

سنسور های شیب

سنسورهای شیب برای نول و تعیین موقعیت اشیا بکار می روند. آنها اندازه گیری غیر تماسی زاویه شیب یک شی را نسبت به جاذبه زمین،بخصوص در کاربرد off-road اعمال می کنند. زاویه شیب قابل تنظیم است و می توان روند فرآیند را برای انواع مختلف حوزه ها به شکل موثری طراحی کرد. به عنوان مثال، تنظیم سریع دستگاه بر روی زمین مزروعی برای ماشین های درو ضروری است. سنسورهای شیب مخصوصا قوی ساخته می شوند چرا که باید غالبا شرایط محیطی خشن را تحمل کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.